CD-ROM pod Freesco

czyli dla chcącego nic trudnego

GŁÓWNA STREFA ZRZUTU SZNURECZKI ARCHIWUM

ZMIANY !!!

Wszystkie moje kompilacje jądra zostały załatane pod kątem ICMP leak !

ZAŁOŻENIA:

Wszyscy maja CD-ROM pod linuxami a my nie.... buuu... hmm no tak, przecież to żaden problem, większym problemem będzie znalezienie zastosowania dla CD we Freesco :). 

POTRZEBNE MATERIAŁY:

  • Jądro z obsługą CDROM ATAPI i systemem plików iso9660 (akurat jest... kto to kompilował... ciekawe ;)

  • Sprzęt czyli skrzyneczkę do której wrzuca sie te srebrne krążki :)

  • Płytę główną na intelu mostek południowy 82371xx TRINTON (popularne nazwy northbridge 430FX 430HX, 430VX, 440FX 430TX, 440LX, 440BX, 440EX, i 440ZX) lub VIA VT82C586B. Można spróbować jeszcze kernela z obsługą innych czipów (jest w dziale strefa zrzutu)

  • Procesor przynajmniej Pentium

  • RAMDISK od niejakiego MAĆKA vel eMTiego, z urządzeniami hdb,hdc,hdd -> www.miniwebportal.and.pl 

  • Trochę wiedzy na temat Freesco, oraz oleju w głowie :)

DO RZECZY:

Przed zabawą z podmianą jądra na to z obsługą CD proponuję najsampierw przeczytać opracowanie dotyczące m.in podmian jądra i innych takich niebezpiecznych zabaw (przy okazji można się pobawić w tunning systemu plików Freesco). Najważniejsze to pamiętać o wcześniejszym usunięciu wpisów no387 i nohlt z pliku router.bat i sprawdzeniu czy mamy odpowiedni chipset. To tyle w temacie jądra. Jak wszystko zadziała to powinniśmy ujrzeć takie cuś w logu.
kernel: hdc: CD-W54E, ATAPI CDROM drive
To świadczy ewidentnie o wykryciu CDROMu ATAPI jako napędu MASTER na drugim kontrolerze IDE. Teraz pozostaje nam się tylko postarać aby Freesco zobaczyło ów napęd w systemie. Do tego potrzebna będzie podmiana RAMDISKu na taki który zawiera urządzenia hdb,hdc lub hdd. Po tej żonglerce, tworzymy katalog pod którego montować będziemy napęd CD. Ja to przykładowo stworzyłem katalog /cd n /mnt. Następnie mountujemy napęd poprzez wydanie komendy:
mount -t iso9660 -r /dev/hdc /mnt/cd
I teraz otwierając katalog /mnt/cd zobaczymy zawartość płyty włożonej aktualnie do napędu. Dlaczego /dev/hdc ? Gdyż tak został napęd wykryty, w przypadku sytuacji CD jest jako SLAVE na drugim kontrolerze IDE to będzie /dev/hdd, lub w przypadku CDROM jako SLAVE na pierwszym kontrolerze /dev/hdb. Wnikających kieruję do man mount. Problemem będize zmiana płyty w napędzie. Do tego trzeba odmontować nasz CD z systemu komendą
umount /dev/hdc
I zamontować po wymianie płyty :). To wszystko na razie, nie wiem po co robiłem z tego osobne opracowanie, chyba z myślą że jak jeszcze coś wykombinuję to dodam. WKBR u mnie działa, tylko nie widzę ku temu zastosowania.

WSZYSTKICH ZMIAN W STOSUNKU DO ORYGINALNEJ KONFIGURACJI DOKONUJECIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!! W RAZIE NIEPOWODZENIE UMYWAM RĘCE !!!

Z uwagi na problemy z kompatybilnością (znak końca linii), edycja plików DOS z poziomu linux'a i plików linux'a z poziomu DOS/Windows, niesie za sobą zagrożenie utraty funkcjonalności plików wykonywalnych !!!

PLIKOLOGIA

kernel.zip lub kernel.zip, ramdisk 

PODZIĘKOWANIA:
dla eMTi (Maciek) , v|rus,  ORAZ dla PiNeCzKa który nie wiem dlaczego nie poprosił mnie o podziękowania

 

© 2002 - 2003 Robert R - Kopiowanie w całości lub części bez pozwolenia autora zabronione